Powiedz jak możemy Ci pomóc

Intereffective

Świdnica

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Standard WCAG 2.0

Autor: Intereffective, publikacja: 2019-10-28

W dzisiejszym świecie Internet stał się nieodłącznym elementem życia człowieka. Korzystają z niego miliardy ludzi na całym świecie, każdego dnia, wyszukując informacje, dzieląc się nimi, kupując produkty i usługi, korzystając z rozrywki. Wszyscy jesteśmy częścią sieci.

Zdjęcie nr 1

Internet to prawdziwa dżungla informacji, w której bez przerwy trwa ruch. Jeśli wiesz, jak działa i jak się w niej poruszać, jest dla Ciebie niezwykle pożytecznym narzędziem. Wielu osobom jednak poruszanie się w sieci sprawia trudności, dzieje się tak z wielu powodów.

Wiele stron w Internecie nie jest przyjaznych dla użytkowników. Przedstawione treści często są zamieszone w sposób chaotyczny, nieintuicyjny, czcionka na stronie bywa zbyt mała, grafiki są niewyraźne lub rozpraszające uwagę, np. wyskakujące okna. Strony bywają również przestarzałe i niektóre z nich po prostu zaśmiecają sieć. Przez taki stan rzeczy wiele osób nie ma możliwości korzystania z Internetu, dotyczy to zwłaszcza osób niepełnosprawnych.

Osoby niedowidzące lub niewidome, w różnym stopniu niesłyszące, niesprawne ruchowo lub intelektualnie nie mają dostępu do różnych treści w sieci i są przez to narażone na wykluczenie społeczne. Aby przeciwdziałać takiemu zjawisku, międzynarodowe stowarzyszenie The World Wide Web Consortium zrzeszające takie firmy jak: Google, Microsoft Apple Facebook i inne stworzyło zbiór wytycznych WCAG, które określają sposób, w jaki strony internetowe powinny być projektowane i jakie rozwiązania powinny zawierać, by mogły być dostępne dla jak największej liczby użytkowników i nie sprawiały problemów w odbiorze.

Pierwsza Wersja WCAG powstała w 1999 r. Bardzo szybko jednak stała się przestarzała z powodu dynamicznie zmieniających się technologii, dlatego w 2008 r. powstała wersja WCAG 2.0, która zawiera uniwersalne wytyczne, co do sposobu projektowania stron WWW, i skupia się przede wszystkim na tym, aby projektowane strony były dostępne dla jak największej liczby użytkowników.

Aby strona spełniała standardy dostępności, muszą być spełnione 4 podstawowe kryteria:

  1. Percepcja - informacje oraz komponenty interfejsu użytkownika muszą być przedstawione użytkownikom w dostępny dla nich sposób.
  2. Funkcjonalność – komponenty interfejsu użytkownika oraz nawigacja muszą być funkcjonalne.
  3. Zrozumiałość – treść oraz obsługa interfejsu użytkownika muszą być zrozumiałe.
  4. Rzetelność - treść musi być wystarczająco rzetelna, aby mogła być poprawnie interpretowana przez wielu różnych klientów użytkownika, włączając technologie asystujące.

Obecnie do wprowadzenia standardu WCAG 2.0 Parlament UE zobowiązał instytucje publiczne, takie jak: placówki służby zdrowia, urzędy, placówki oświatowe, instytucje publiczne, ponieważ z przeprowadzonej kontroli wynikało, że tylko 8% z nich spełnia takie kryteria. Kryteria te dotyczą jednak również sektora prywatnego, coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie tego typu rozwiązań, aby ich produkty lub usługi były dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

Jako agencja internetowa zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością, chcemy, aby nasza strona spełniała kryteria dostępności, właśnie dlatego jesteśmy w trakcie wdrażania niezbędnych rozwiązań. Po kliknięciu w ikonkę symbolu niepełnosprawności wyświetla się lista narzędzi, dzięki którym można zwiększyć czcionkę, kontrast, rozmiar grafiki. Projektując strony dla naszych klientów również staramy się, aby były one czytelne i intuicyjne w odbiorze i spełniały standardy dostępności.

Jeśli chciałbyś, aby twoja strona posiadała funkcje ułatwień dostępu, zgłoś się do profesjonalistów, którzy pomogą ci we wdrożeniu niezbędnych rozwiązań lub zaprojektują nową stronę, która będzie dostosowana do potrzeb użytkowników.

PS, artykuł powstał na podstawie przemyśleń dotyczących nowej ustawy podpisanej przez pana prezydenta Dostępność Plus w dniu 14.08.2019 r. - pisząc go, kierowaliśmy się również tym, iż naszą firmę w większości tworzą osoby dotknięte niepełnosprawnością ruchową.


Opracowali:
Roman Jędras i Karolina Jamińska
Intereffective

Strony internetowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 18 363 Specjalistów od Stron Internetowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o stronach internetowych